T

Strong leadership is vital to the success of our legislative and enrichment efforts. You can get involved by serving on one of our committees made up of ACEC-MS members. For more information, contact us at the state office.

ACEC/MS 2021-2022 Board of Directors

National Director
Jeff Dungan
Dungan Engineering, P.A.
1574 Highway 98 East
Columbia, MS 39429

President
Randy Ahlrich
Burns Cooley Dennis
551 Sunnybrook Road
Ridgeland, MS 39157-1811

President Elect
Dax Alexander
Brown, Mitchell & Alexander, Inc.
401 Cowan Road, Suite A
Gulfport, MS 39507

Secretary/Treasurer
Darrell Martinek
W.L. Burle Engineers, P.A.
111 South Walnut Street
Greenville, MS 38701

Board Member
James Dickerson
Buchart Horn, Inc.
103-4 Woodland Road
Batesville, MS 38606

Board Member
Kent Geno
Cook Coggin Engineers, Inc.
703 Crossover Road
Tupelo, MS 38801

Board Member
Wayne Black
Garver
1076 Highland Colony Parkway, Suite 325
Ridgeland, MS 39157

Executive Director 
Craig Carter
ACEC-MS
3900 Lakeland Drive, Suite 201
Flowood, MS 39232 

Past President - PAC Chairman South MS
Kyle Wallace
Shows, Dearman & Waits
301 Second Avenue
Hattiesburg, MS 39401

PAC Chairman - Central MS
Hunter Arnold
Waggoner Engineering, Inc.
P.O. Box 12227
Jackson, MS 39236

PAC Chairman - North MS
Carey Hardin
Clearwater Consultants, Inc.
P.O. Box 1328
Starkville, MS 3976029

 

 

 

 

2021-2022 Committees

STANDING COMMITTEES

 

Governmental Affairs

Vice President Dax Alexander (Chairman).  Committee Members to be appointed.  Will also serve as CCD coordinator.

Membership

President Randy Ahlrichn (Chairman). Comprised of Executive Committee. 

Strategic Planning

President Randy Ahlrichson (Chairman). Comprised of Executive Committee and Committee Chairmen.

TRANSPORTATION

James Dickerson, Chair (Buchart Horn, Inc.)

Randy Ahlrich, Burns Cooley Dennis

Wayne Black, Garver

Sarah McEwen, AECOM

Keith Purvis, Neel-Schaffer, Inc.

 

ADHOC SUBCOMMITTEES APPOINTED BY THE TRANSPORTATION COMMITTEE

Airports Subcommittee

Ports & Rails Subcommittee

 

ENVIRONMENTAL

David Bowman, Chair (Neel-Schaffer, Inc.)

Calvin Abernathy, Mid-South Consulting, Inc.

Ron Cassada, Gardner Engineers, P.A.

Darrell Martinek, W.L. Burle Engineers, P.A.

Blake Mendrop, Mendrop Engineering Resources - Substitute

 

ADHOC SUBCOMMITTEES APPOINTED BY THE ENVIRONMENTAL COMMITTEE

Health Subcommittee

RUS Committee

 

PUBLIC RELATIONS

Jeff Dungan, Chair (Dungan Engineering, P.A.)

Tommy Dunlap, Burns Cooley Dennis, Inc.

Carey Hardin, Clearwater Consultants, Inc.

Kent Geno, Cook Coggin Engineers

 

PROGRAM

Tommy Dunlap, Chairman (Burns Cooley Dennis, Inc.)

Randy Battey, Gresham, Smith and Partners

Carey Hardin, Clearwater Consultants, Inc.

Jason Overstreet, Overstreet and Associates, PLLC

Greg Gearhart, WGK, Inc.

 

ENGINEERING EXCELLENCE AWARDS

Ed Dedeaux, Chairman (Allen & Hoshall)

 

ASSOCIATION MEMBER LIST

Mississippi Concrete Industries

Mississippi Asphalt Pavement Association

Mississippi Municipal League

Mississippi Road Builders

 

STATE BOARDS AND COMMITTEES ACEC/MS RESIDES (CRAIG CARTER)

State Revolving Loan Fund Program for Drinking Water Board of Directors

MS State Department of Health, Wastewater Advisory Committee

MS Digital Earth Model Remote Sensing Advisory Committee

Mississippi Transportation Institute Board of Directors

Mississippi Intermodal Council

State Building Code Council

MDEQ Nutrient Criteria

Local Technical Assistance Program (LTAP)

MS Damage Prevention Board